طبقه بندی موضوعی

 • آیا پس از بخشش مهریه می توان دوباره آن را طلب کرد؟

  برای پاسخ به این سوال دو حالت وجود دارد:

   

  در حالت اول زمانی است که زوجه در رابطه با مهریه، ما فی الذمه زوج را ابراء می کند به این معنی که از نظر من تو دیگر وظیفه ای برای پرداخت مهریه نخواهی داشت که این کار باعث می شود تا تکلیف شوهر در پرداخت مهر به طور کلی ساقط شود که در این حالت زن حق مطالبه مطالبه مهریه را نخواهد داشت.

  در حالت دوم زمانی که است که زوجه مهریه خود را در قبال طلاق می بخشد. بخشش مهریه در طلاق های خلع و مبارات انجام می شود. خلع و مبارات دو نوع طلاق توافقی در حقوق اسلامی است که زن با واگذاری مالی به شوهر از او طلاق می گیرد که معمولا این نوع طلاق زمانی است که زن به دلیل تنفر بیش از حد خود به شوهر حاضر است با دادن مالی به او، از او طلاق بگیرد. حال ممکن است این مال مهریه زن و یا معادل ان باشد که در فرهنگ عامه از عبارت "مهرم حلال و جانم آزاد" استفاده می کنند. چنانچه زن در طول ایام عدع از بخشش مهریه خود رجوع کند، طلاق ملغی و کان لم یکن خواهد شد به این معنی که همچنان زن و شوهر هستند و طلاقی صورت نگرفته است. 

   

   سوالات حقوقی | چند نکته مهم در بخشیدن مهریه:

  • زمانی که زن تنها به صورت شفاهی به مرد می گوید که من مهریه ام را به تو می بخشم در حالی که به صورت رسمی ثبت نشده باشد، اگر واهب بخواهد از هبه رجوع کند ابتدا باید انعقاد عقد هبه را به اثبات برساند و سپس اقدام به رجوع نماید اما در هبه ای که مستند به سند رسمی است اثبات هبه لازم نیست
  • امکان انکار و تردید در مورد هبه نامه های رسمی وجود ندارد و هیچ یک از زوجین نمی توانند ادعا کنند که در صحت و اصالت سند تردید دارد.
  • از هبه هایی که ثبت رسمی شده اند نیز می توان رجوع کرد.

 • آیا می توانم قبل از ابلاغ به همسرم برای توقیف اموال وی اقدام کنم؟

  باسلام آیا راهی هست که من دادخواست تامین خواسته برای توقیف اموال منقول وغیر منقول همسرم را بگیرم ولی حالا به همسرم ابلاغ نشود؟فقط میخوام نتواند اموالشو در غیاب من به نام کسی بکند.سپاسگزار میشم راهنماییم کنید
  پاسخ: سلام بله شما می توانید در دادخواستان توقیف اموال قبل از ابلاغ قید کنید. ( درخواست تامین خواسته  قبل از ابلاغ )

 • آیا سند مغازه قابل توقیف می باشد یا جز مستثنیات دین محسوب می شود؟

  سلام سه دانگ مغازه به نامم هست توقیف شده میتونم جز مستثنیات دین رفع توقیفش کنم غیر از این مغازه هم چیزی به نامم نیست
  پاسخ: سلام معمولا مغازه قابل توقیف می باشد مگر اینکه شما ثابت کنید تنها این مغازه ممر درآمد شما می باشد و منبع درامدی دیگری ندارید. تصمیم با قاضی است که با رقع توقیف موافقت کند.

 1 2  

فرم ارسال پرسش

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن سوال:
کد امنیتی: